Международна образователна акция

Пловдивският университет ще стане част от международна образователна акция

На 13 април 2019 г. (събота) от 14.00 часа в 11 аудитория ще се проведе  международната образователна акция, посветена на руския език: „Тотальный диктант“, с основен организатор фонд „Тотальный диктант“ (Новосибирск) и локален партньор – Центъра за руски език и култура на Пловдивския университет.

За шестнадесета поредна година „Тотальный диктант“ ще протече едновременно по целия свят под формата на диктовка на текст на руски език. Участието е безплатно и анонимно (при желание), а работите ще проверява комисия от филолози – русисти от Катедрата по руска филология в Пловдивския университет, по предварително зададени от организаторите критерии.

Да се включи може всеки желаещ, независимо от възраст, пол, националност, образование, професия, семейно положение, вероизповедание или политически възгледи. Акцията има за цел да обедини всички, които вече умеят или искат да се научат да пишат и говорят на руски език. Авторът на тазгодишния текст на диктовката е руският писател, литературовед и критик Павел Басинский, който обещава да пренесе участниците в „Тотальный диктант“ в света на Пушкин, Гогол, Горки и Толстой.

Регистрирайте се за участие сега: https://totaldict.ru/plovdiv/.

Новини по темата може да следите и в събитието на акцията във Facebook: https://www.facebook.com/events/1840673636037010/permalink/1847409438696763/.

За контакти на локалните организатори: ел. адрес: rumir.plovdiv@gmail.com; тел.: +359 32 261 756/ +359 879 481 381.

Справка: Първото издание на „Тотальный диктант“ се провежда още през 2004 г. от студентите на хуманитарния факултет на Новосибирския държавен университет. До 2008 г. диктуващите са преподаватели на университета. За 15-годишното си съществуване акцията придобива световен мащаб, като през 2018 г. събитието обхваща 76 страни, 227 хиляди души в 1021 града. През 2019 г. акцията се провежда с подкрепата на грант от Президента на Руската федерация. По-подробно за проекта може да прочетете на: totaldict.ru.

Последна промяна: 2019-04-04 08:38:39