Двадесет и четвърта национална научна конференция за студенти и докторанти „Знай своя род и език“

Двадесет и четвърта национална научна конференция

за студенти и докторанти (с международно участие) „Знай своя род и език“,

посветена на 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски

На 19 май 2022 г. от 10:00 ч. в 9. ауд. на Ректората на ПУ „Паисий Хилендарски“ ще бъде открита XXIV-та национална конференция за студенти и докторанти (с международно участие) „Знай своя род и език“, посветена на 300-годишнината от рождението на патрона на Пловдивския университет Паисий Хилендарски. Форумът се организира от Филологическия факултет в ПУ и Лингвистичния клуб „Проф. Борис Симеонов“. До момента участие са заявили 54 студенти и докторанти от няколко български и чуждестранни висши училища и институти – СУ „Св. Климент Охридски“, ШУ „Еп. Константин Преславски“, ПУ „Паисий Хилендарски“, ИБЕ при БАН, Университета в Крагуевац, Сърбия, Университета в Щутгард (Германия).

Конференцията ще се проведе в рамките на два дена (19 – 20.05.2022 г.) в хибриден формат (присъствено-дистанционен). Обособени са две работни секции – по литературознание и по езикознание. Докладите на участниците ще бъдат оценявани от национално жури. След приключване на заседанията през първия ден ще се състои среща разговор с писателката Неда Антонова за романа ѝ „Безмълвие. Греховната младост на Паисий Хилендарски“ (17 ч., 10. ауд., Ректорат). На 20 май от 15:30 ч. в 6. аудитория ще е прожекцията на филма „Антигона 21“, създаден от студенти третокурсници в специалността Български език и английски език, а от 16 ч. ще се проведе тържествена церемония по награждаването на отличените участници и ще бъде представен бр. 4 от Годишника „Verba iuvenium“, включващ текстовете на докторантите и на отличените студенти от XXIII-то издание на конференцията през 2021 г.

Филм "Антигона" трейлър

Филма "Антигона"