“Ден на етнологията и антропологията”

“Ден на етнологията и антропологията” ще отбележат в ПУ "Паисий Хилендарски” на 20 февруари. Организира се от катедра “Етнология” на Философско-исторически факултет, в сътрудничество със сдружение АКЕА “Медиатор”.

Денят се отбелязва по традиция от 2015 г. насам като празник на етнологията и антропологията. Идеята на организаторите е това да се утвърди като празник на антроположката общност и към нея да се приобщават следващите поколения студенти и млади учени.

Програма ще включва студентски игри, споделяне на опит, международен флашмоб, дискусии и постер-презентации. Ще се обсъжда каква е работата в научноизследователски и приложни проекти, как и с какво може да бъде полезна антропологията днес, кои са възможностите за развитие. Към инициативата на събитието се присъединяват и други университети от страната и чужбина чрез онлайн споделяне на опит.

Антропологията и етнологията дават възможност за разбирането на различията и подобията между общностите и културите чрез опознаване на техните вярвания, ценности, символи, правила на поведение и практики. Ключово важни в съвременния свят са уменията за критическо мислене, за разбиране и приемане на другостта, за преодоляване на етноцентричните нагласи и осъществяване на посредничество при междукултурни взаимодействия.

Повече за събитието може да следите тук https://www.facebook.com/departmentethnology/

Последна промяна: 2023-02-16 11:02:16