Шрифт: Arial Times New Roman
Разстояние между буквите: standard medium large
Новини /
Тържественият концерт се организира с партньорството на пловдивския театър в чест на три важни годишнини - 60 години от създаването на висшето училище, 300 години от рождението на патрона му Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарская“. В него участваха студенти от 4 елитни специалности - „Актьорство за драматичен театър“, „Педагогика на обучението по музика“, „Джаз и поп изпълнителско изкуство“ и „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“, техни преподаватели, бивши възпитаници на университета, както и гост-формации - струнен квартет „Интро“ и от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“.
Концертът се проведе на 24 май - в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, като на него присъстваха Президентът на Република България Румен Радев, кметът на града Здравко Димитров, ректори и заместник-ректори на висши училища в страната и други официални лица.
„Най-големият капитал на един университет са хората, които работят и се учат в него. Да бъдеш ректор на университет като Пловдивския е въпрос на чест, обществено признание и особена отговорност. Гордея се с успехите на академичната общност на ПУ „Паисий Хилендарски“, с професионализма и научноизследователските постижения на преподавателския му състав, с талантливите ни студенти, с многобройните ни творчески и спортни успехи“ – това заяви проф. д-р Румен Младенов, ректор на най-голямото висше училище в Южна България при откриването на тържествен концерт в Драматичния театър в Пловдив.
„През своя 60-годишен път Пловдивският университет се утвърди като най-голямото извънстолично висше училище. Но неговата значимост се измерва не с броя на специалностите, а най-вече с актуалността на преподаваните и усвоявани знания и с прогресивния модел на тяхното формиране, с разгръщането на съвременни научни и изследователски програми и международното сътрудничество, с все по-късия път между науката и практиката“, заяви в приветственото си слово Президентът Румен Радев към студенти, преподаватели и гости.
По повод 60-годишнината от създаването на Пловдивския университет, държавният глава връчи на Ректора проф. Младенов президентски плакет „Св. Св. Кирил и Методий“. Почетният знак се дава и за високите постижения на висшето училище в обучението и подготовката на поколения специалисти в разнородни научни направления, както и за неговия принос за издигане на качеството на висшето образование и науката в Република България.
Като благодари за високата и стимулираща награда Ректорът проф. Румен Младенов дари Президента от името на академичната общност на ПУ „Паисий Хилендарски“ с две книги – Харитоновата преправка на Паисиевата история и Многоезичен атлас „Живописна България“.
„Като издания на университета, те са символ на традицията и приемствеността, мост между миналото и бъдещето“, подчерта проф. Младенов.
На науката са известни около 70 преписа и преправки на Паисиевата „История славянобългарска". Първият познат образец е Зографският препис, направен през 1762 г., който се счита за първообраз (чернова) на историята. През 1832 г. монахът Харитон Рилец от село Змеево, Старозагорско, прави своя ръкопис, наречен по-късно Първа Харитонова преправка.
Познати са още 2 Софрониеви преписа на Паисиевата история, Самоковски препис, Никифоров (Рилски, Дриновски) препис, Жеравненски, Кованлъшки, Еленски, Пантелеймонов, Преображенски, Гладичов, Дряновски, Зотовски, Тошковичев, Башкьойски, Белочерковски-Горнотурчески, Ахтаров, Скопски, Бански, както и други образци от известни и неизвестни преписвачи.
Многоезичният атлас „Живописна България“ е издаден в резултат на международен интердисциплинарен проект по българистика.
Всички снимки от събитието в ГАЛЕРИЯ
Последна промяна: 2022-05-25 18:08:09