Шрифт: Arial Times New Roman
Разстояние между буквите: standard medium large
Новини /
На 10 април от 19.00 часа в град Комотини беше представена стихосбирката на българската поетеса Аксиния Михайлова „С очите на ангели, затворени в приют" в превод на гръцки език от Благородна Филевска-Панагу. Инициативата, реализирана от Лектората по български език и култура, функциониращ в Департамента по език, литература и култура на страните от Черноморския регион към Тракийския университет „Демокрит” в Комотини, Гърция, е част от проекта „Мостове на словото – среща с българската литература", който се осъществява по програмата на Министерството на образованието и науката на република България „Неразказаните истории на българите". Съорганизатор на събитието, проведено под егидата на Генералното Консулство на България в град Солун, е ПУ „Паисий Хилендарски“.
Сред официалните гости на срещата с българската литература бяха г-жа Наталия Михалевска – началник на кабинета на министъра на образованието и науката в Република България, г-н Антон Марков – генерален консул на България в град Солун, доц. д.ф.н. Константин Куцаров – декан на Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, проф. д-р Надя Чернева – директор на Центъра за езици и интеркултурна комуникация, доц. д-р Ани Кемалова – зам.-декан по акредитационни процедури, контрол по качеството на обучението и факултетни сайтове, доц. д-р Харун Бекир – ръководител на Катедрата по общо и сравнително езикознание, Величка Гроздева – преподавател по новогръцки език, и Анастасия Кехайова – филолог-специалист. Събитието беше почетено и от българската поетеса Здравка Евтимова и композитора Хайгашод Агасян.
С приветствие от името на министъра на образованието и науката на Република България проф. д-р Галин Цоков към аудиторията се обърна г-жа Наталия Михалевска. Тя благодари на организаторите на форума и определи „Неразказаните истории на българите“ като една от най-интересните и перспективни в популяризацията на българския език и култура национални програми.
Думи на благодарност и задоволство от постигнатото заедно отправи и деканът на Филологическия факултет доц. д.ф.н. Константин Куцаров, който подчерта активната роля на пловдивските филолози в поддържането и развитието на лекторатите по българистика по света, станало възможно благодарение на неизменната подкрепа от страна на Министерството на образованието и науката на Република България и сътрудничеството с университетите партньори.
Модератор на литературната среща беше доайенът на Департамента по български език, литература и култура ‒ д-р Христина Марку, която впечатли публиката с отлично владеене на гръцки език, професионална и преводаческа компетентност. След встъпителните речи тя предостави думата за коментар на творческия натюрел на Аксиния Михайлова на проф. Мария Димеси. Във фокуса на литературоведския анализ бяха неочакваните паралели и споделеност във възприятията, емоционалните реакции и нагласи, установени при досега на литературния критик с поетичните текстове.
От своя страна поетесата Аксиния Михайлова благодари на домакините и организаторите, на преводачката и издателството за възможността да общува с гръцката публика и изрази удоволствието си от факта, че нейни стихове се превеждат от ентусиазираните гръцки студенти, изучаващи български език.
В кулминация на срещата се превърнаха изпълненията на откъси от поетични текстове на български език и гръцки език, прочетени от възпитаниците на д-р Марку и Виолета Джонджорова, лектор по български език, литература и култура. Студентите и преподавателите бяха отличени с плакет на Министерството на образованието и науката на Република България, поднесен от г-жа Наталия Михалевска.
Особен български привкус и емоционален заряд на културното събитие придаде Хайгашод Агасян с песента си „Пътят към България“.
Последна промяна: 2024-04-16 10:44:18