Шрифт: Arial Times New Roman
Разстояние между буквите: standard medium large
Новини /
29 студенти, докторанти и техни научни ръководители от 8 държави участваха във Втората научна конференция на тема: „Живописна България – интердисциплинарни диалози в чужд контекст“, в Прага. Форумът се организира в рамките на Международната академична програма „Живописна България“ с домакин - Българският културен институт, чиято великолепна изложба „България и мозайките“ придаде допълнителна тържественост на атмосферата.
Начало на събитието поставиха проф. д-р Теменужка Йовчева, заместник-ректор по научноизследователската дейност в ПУ, проф. д.ф.н. Любка Липчева-Пранджева, ръководител на научната програма, и Володя Гоцев, директор на Института. Според тях присъствието на българисти от целия свят е доказателство за съществуващия висок интерес към нашия език, литература и култура.
Проф. Йовчева постави акцент върху това, че в програмата „Живописна България“ си взаимодействат 10 университета от различни страни, което е предпоставка за добрата комуникация между българистите по света и изграждането на своеобразна българистична мрежа от учени. Проф. Любка Липчева изрази благодарността си към директора на Българския културен институт в Прага за добрата организация и гостоприемство по време на конференцията, който пък от своя стна увери участниците, че в лицето на културната институция могат да открият свой партньор при бъдещи научни инициативи в Чехия.
Международната конференция се проведе в 4 заседания, в чийто научни доклади се направи съпоставки между българската и словенската поезия и проза на базата на произведения на Христо Ботев, Иван Вазов и Свети Иван Рилски. Висок интерес предизвикаха и докладите за връзката на Емилиян-Станевото творчество с богомилството и за образа на змея във фолклора, литературата и изобразителното изкуство.
Последното заседание бе изцяло посветено на съвременните изследователски постижения на българистиката в Чехия. Д-р Ярослав Отченашек, д-р Марцел Черни, д-р Якуб Микулецки и доц. д-р Гинка Бакърджиева споделиха научния си опит в популяризирането на българския език и литература извън граница. Те представиха научните си трудове с българистична тематика, публикувани през последните 5 години, а д-р Отченашек изненада участниците като им подари екземпляр от книгата „Речник на термините от словенския фолклор в България“.
Следващото издание на Международната научна конференция „Живописна България – интердисциплинарни диалози в чужд контекст“ ще се проведе през септември в България.
Последна промяна: 2024-07-03 10:42:21