В ПУ „Паисий Хилендарски” се разкрива Център за високи постижения „Жан Моне”

В конкурентна надпревара с университети от целия свят екип от катедра „Приложна и институционална социология” към Философско-исторически факултет, в сътрудничество с колеги от факултета и преподаватели от Юридически факултет, спечели финансиране по програма “Erasmus+” за изграждане на Център за високи постижения „Жан Моне”.

Името на проекта е „BRINGING THE 'HIDDEN INTEGRATION OF EUROPE’ IN STUDYING AND TEACHING EU: AN OPTIMISTIC ACCOUNT (BRIHIEU)”, а основната му цел е да укрепи капацитета на Пловдивски университет в преподаването и изследването на скритите процеси на интеграция и фрагментация в рамките на Европейския съюз в следните три области:

1. Наука, технологии и иновации;
  2. Върховенство на правото, демокрация и интеграция;
  3. Социална политика

Създаването на Център за високи постижения „Жан Моне” е израз на силната воля на екипа за по-нататъшно развитие и разширяване на нашите образователни и изследователски възможности в областите от интерес, споменати по-горе, както и за значително подобряване на усилията ни за по-широко разпространение на свързаните с ЕС въпроси сред местните и регионални заинтересовани страни и гражданското общество. Очакваните важни резултати от изпълнението на проекта включват:

• Повишаване нивото на образование в европейските изследвания и увеличаване на броя на студенти и докторанти, обучени и изучаващи теми и проблеми на ЕС;
  • Прилагане на изследователски инициативи и изграждане на мрежи за сътрудничество с други центрове за европейски изследвания в страната и чужбина;
  • Разпространение на резултатите от работата на центъра сред политици, експерти и граждани.

С оглед реализацията на целите и резултатите, поставени пред центъра, е сформиран интердисциплинарен екип от учени и преподаватели от ПУ:

• Проф. д-р Иван Чалъков (ръководител, ФИФ);
  • Проф. д-р Иво Христов (ФИФ);