Шрифт: Arial Times New Roman
Разстояние между буквите: standard medium large
Професионално направление: Педагогика на обучението по...
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: учител по български език и литература и по немски език
Срок на обучение: 8 семестъра (4 години)
Форма на обучение: редовна
Балообразуване: вж. Приложение № 1
Специалността „Български език и немски език“ е със срок на обучение 4 години. Изучават се езикознание и литературознание, история и съвременно състояние на българския език и на немския език, история на българската литература и на немската литература, странознание, основи на методически и педагогически дисциплини, както и избираеми и факултативни дисциплини с общофилологическа и хуманитарна насоченост.
Обучението по немски език изгражда знания до равнище „напреднали“ и умения за прилагането им, като се осъществява при активно сътрудничество с германски и австрийски университети (Дрезден, Гьотинген, Берлин, Виена и др.) и интензивен обмен на студенти и преподаватели и партньорство с международни институции от немскоговорещите страни (DAAD, Goethe-Institut, OeAD). На студентите се предоставя възможност за обучение за период от един семестър и за стажове в Германия и Австрия по програмата „Еразъм“. Те получават също възможност за участие в летни езикови курсове в Германия по линия на DAAD. Катедрата по романистика и германистика привлича и квалифицирани специалисти – носители на езика, от Австрия, които предлагат алтернативна гледна точка и собствен подход към преподаването.
Завършилите получават образователно-квалификационната степен „бакалавър“ с професионална квалификация „учител по български език и литература и учител по немски език“ в средните училища. Те могат да осъществяват учебна, научно-методическа и организационно-управленска дейност в системата на просветата, в специализирани школи и институти, в различни образователни и културни институции. Солидната подготовка по роден език и по немски език предполага възможности за реализация в преводаческата, в медийната и в техническо-консултативната сфера като преводачи, кореспонденти, литературни сътрудници, редактори, коректори в печатни и електронни медии, като сътрудници в рекламни агенции и издателства.
Съществуват възможности за продължаване на обучението в по-високи образователни степени – широк спектър от магистърски програми и докторантури в различни хуманитарни области.