Големина на шрифта:
-
-
-
Схема:
-
-
-

Настройки

ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ "ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ"

Начало » Прием » Чуждестранни студенти » ПРОЦЕДУРА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ГРАЖДАНИ ИЗВЪН ЕС И ЕИП » Процедура за кандидатстване за ОКС "бакалавър" и "магистър" след средно образование

Процедура за кандидатстване за ОКС "бакалавър" и "магистър" след средно образование

В Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" могат да кандидатстват за всички специалности и форми на обучение чужденци, които имат завършено средно образование, даващо им право да продължат обучението си във висшите училища в страната, в която е придобито средното образование.

Условия за кандидатстване:

  1. Чуждестранните граждани могат да кандидатстват и да се обучават в Университета, както следва:
    - в изпълнение на междуправителствени спогодби за образователен, научен и културен обмен;
    - съгласно актове на Министерския съвет;
    - при условията на чл. 95, ал. 8 и 10 от Закона за висше образование.
  2. Чужденци могат да кандидатстват за обучение и при условията и по реда за приемане на българските граждани във висшите училища на Република България, ако:
    - имат статут на постоянно пребиваващи на територията на Република България;
    - имат статут на бежанци;
    - са от българска народност, удостоверена по реда на Постановление №103/1993 на Министерския съвет за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина;
    - по реда на Постановление №228/1997 за приемане на граждани на Република Северна Македония за студенти в държавните висши училища на Република България.
  3. Чуждестранните граждани, кандидатстващи по междуправителствени спогодби и съгласно актове на Министерския съвет, подават документите си в Министерството на образованието и науката и се приемат при условията и реда, определени в съответната спогодба и акт на Министерския съвет.
  4. Чуждестранните граждани, които кандидатстват при условията на чл. 95, ал. 8 и 10 от ЗВО, подават документите си в ПУ "Паисий Хилендарски", отдел "Учебен", инспектор "Прием на чуждестранни студенти" (каб. 207, Ректорат) в срок до 13 септември в годината на кандидатстването.

Необходими документи:

  1. Формуляр-заявление – по образец.
    *В заявлението си кандидатите могат да посочат повече от една желана специалност и факултет, като ще бъдат класирани по реда на желанията си.
  2. Копие от документа за завършено средно образование и от приложението с оценките и удостоверение от РУО за признаване на средно образование, придобито в училище на чужда държава.
    *Минималният среден успех от учебните предмети от документа за завършено средно образование, които са балообразуващи за специалността, за която кандидатства лицето, не може да бъде по-нисък от 62% от максималната стойност по системата за оценяване в страната, в която е придобито средното образование, т. е. оценка Добър (4.00).
  3. Документ, издаден от компетентен орган, с който се удостоверява правото на кандидата да продължи обучението си във висшите училища на страната, в която е придобито средното образование.
  4. Документите по т. 2 и т. 3 (с изключение на удостоверението от РУО) трябва да бъдат легализирани, преведени и заверени в съответствие с разпоредбите на международните договори на Република България с държавата, в която са издадени, а при отсъствие на такива - по общия ред за легализациите, преводите и заверките на документи и други книжа.
  5. Копие от валиден чуждестранен паспорт или друг официален документ за самоличност, преведени на български език. Лица с двойно гражданство, едното от които е българско, представят оригинал и копие и от българските си документи за самоличност. В случай, че има разлика в имената на кандидата в българските и чуждестранните документи за самоличност, кандидатът представя нотариално заверена декларация или друг документ за идентичност на лице с две имена.
  6. Две снимки (паспортен формат).
  7. Документ за владеене на български език на ниво В2 съгласно Общата европейска езикова рамка, издаден от висше училище в Република България – за кандидатите, които ще се обучават на български език и няма да преминават езикова и специализирана подготовка. 
    • Чуждестранните граждани, които не владеят български език, през първата година се обучават в подготвителен курс по езикова и специализирана подготовка по български език в Департамента за езиково обучение на ПУ "Паисий Хилендарски". 
    • Чуждестранните граждани, приети за студенти в Университета, могат да продължат обучението си в първи курс в специалността, в която са приети, след успешно положени изпити в подготвителния курс по езикова и специализирана подготовка по български език и специализираните дисциплини на ниво В2, съгласно Общата европейска езикова рамка.
  8. Таксите за обучение на чуждестранните студенти се определят ежегодно с постановление на Министерски съвет.

Процедура по кандидатстване: 

  1. В срок до 13 септември в годината на кандидатстване документите се подават в ПУ "Паисий Хилендарски" в отдел "Учебен" при инспектор "Прием на чуждестранни студенти" (каб. 207, Ректорат). Документите могат да бъдат подадени лично от кандидата или от упълномощен представител.
  2. Документите се изпращат в Министерството на образованието и науката – Дирекция "Висше образование" с оглед изпълнение на процедурата по издаване на удостоверение за обучение. Срокът за издаване на удостоверението от МОН е един месец.
  3. След получаване на удостоверението от МОН кандидатът се уведомява, че може да получи удостоверението си лично или от упълномощен представител и да подаде документите си за издаване на виза вид "Д".
  4. Документите за издаване на виза вид "Д" се подават в дипломатическото или консулско представителство на Република България в съответната държава, откъдето е кандидатът, оттам се получава и самата виза. Срокът за издаване на визата е един месец, но може да бъде и по-дълъг.
         4.1. Заявление за издаване на вида вид "Д" се подава само в дипломатическите и консулските представителства по постоянно местоживеене на кандидата или в тези представителства, които са акредитирани за държавата на постоянно местоживеене на кандидата.
  5. След получаване на виза вид "Д" и пристигането в Република България, кандидатът се записва за студент в съответната специалност или в подготвителен курс по езикова и специализирана подготовка.
Последна промяна на 13 Юни 2024