Шрифт: Arial Times New Roman
Разстояние между буквите: standard medium large
Подаването на документи за разкриване на процедура за придобиване на професионално-квалификационни степени за 2024 г. ще започне от 03 юни (понеделник) и ще продължи до 31 юли (сряда).
Заповядайте на място в Департамента (Нова сграда на ПУ, бул. „България“ № 236, стая 125), за да подадете своите документи във всеки работен ден от 09:00 до 13:30 часа (заявление и декларация можете да изтеглите оттук: https://uni-plovdiv.bg/pages/index/1228/).
Моля, носете попълненото заявление, декларация и всички, изредени на втора страница в заявлението документи.
Подробности, относно изпита, ще научите на място.
Екипът на ДКПРПС ви желае успешно завършване на учебната година и слънчево лято!
ОБУЧЕНИЯ ЗА КВАЛИФИКАЦИОННИ КРЕДИТИ
Уважаеми колеги,
ДКПРПС организира квалификационни курсове с присъждане на квалификационен кредит със свободно записване. Курсовете ще се проведат в Нова сграда на ПУ „Паисий Хилендарски“ (гр. Пловдив, бул.“България“ № 236), както следва:
Можете да се запишете за участие на следните линкове:
За квалификационен курс на тема „Блок-базирано програмиране и компютърно моделиране в началното училище“ https://forms.gle/E4VJnwUsHEDsifUe6
За квалификационен курс на тема „Социално-емоционалните компетентности на учениците“ - https://forms.gle/jRkWTi4jwjUFuXud6
За квалификационен курс на тема „Аз-образ и благополучие на учениците в приобщаваща образователна среда“ - https://forms.gle/PEq75mn1RDqAh8x29
Таксата за участие в курса е 115 лв. за всеки участник за курсове за 1 квалификационен кредит и 215 лв. за курс с 2 квалификационни кредита (включва издаване на удостоверение за присъден кредит) и може да бъде заплатена, както на касите на ПУ „Паисий Хилендарски“ (с код 2187), така и с банков превод или EasyPay с упоменато в основание за плащане участие в квалификационен курс, заедно с три имена и ЕГН на участника.
Повече информация за курсовете:
Квалификационен курс на тема „Блок-базирано програмиране и компютърно моделиране в началното училище“ Анотация: Курсът е насочен към повишаване на квалификацията на за учителите, преподаващи в начален етап и изпълняващи програма по компютърно моделиране за III клас, свързани с компютърното моделиране и блок-базираното програмиране. Той е насочен към разкриване на теоретико-методическите основи на процеса на програмиране във визуална среда. Обучението има въвеждащ характер и е насочено към овладяване на основни знания, умения и отношения, свързани с изграждане на дигитална грамотност, чрез създаване на компютърни модели на обекти, процеси и явления и експериментиране с тях. То се осъществява на основата на съвременни компютърни системи и подходящо програмно осигуряване. Обучаваните ще си изградят цялостна представа за най-популярните среди за блок-базирано програмиране, като ще се запознаят в детайли с работата в най-популярната от тях- Scratch. Курсът ще насочи вниманието към проектно-базираното обучение и ще се дискутират възможностите за приложението на този подход при обучението на учениците от начален етап.
Квалификационен курс на тема „Социално-емоционалните компетентности на учениците“ Анотация: Настоящият курс е насочен към една изключително актуална област на развитие на съвременното образование - въвеждането на целенасочени, таргетирани в социално-емоционалното развитие на учениците методи и методологии. В хода на обучението учителите и педагогическите специалисти ще могат да се запознаят със съвременната дефиниция за социално-емоционална компетентност, нейното място сред ключовите компетентности и характерните особености при формирането и развитието ѝ у учениците. Дефинират се областите на социално-емоционално развитие, като се набляга на практическите методи за въвеждане на елементи, фасилитиращи развитието на социално-емоционални компетентности у учениците.
Квалификационен курс на тема „Аз-образ и благополучие на учениците в приобщаваща образователна среда“ Анотация: Курсът се фокусира върху характерните особености на формирането на „Аз-образ“-а на учениците и неговото влияние върху учебните постижения и благополучието в приобщаващата образователна среда. Разкрива се силната връзка между съгласуваността на отделните елементи на „Аз“-а („Аз-реален“ и „Аз-идеален“) и психичното здраве, и благополучие на учениците. Разискват се стратегии за откриване на несъответствия и дефицити в процеса на формиране на „Аз“-а. Разглеждат се и механизмите за подобряване и фасилитиране на развитието на съгласуван и устойчив „Аз-образ“. В отделна тема се разглежда влиянието на различните типове специални образователни потребности върху формирането и развитието му. Настоящият обучителен курс ще подпомогне педагогическите специалисти в техните усилия за подобряване на психичното здраве и благополучието на учениците в приобщаващата образователна среда, като подобри разбирането им за формирането на „Аз“-а.
Подготвителни курсове за I и II ПКС - Сесия 2024
*****
Уважаеми педагогически специалисти,
Департаментът за КПРПС при ПУ-Пловдив, обявява допълнителен прием със срок на кандидатстване 18.01.2024 г. вкл., в следните професионално-педагогически специализации, свързани в придобиването на ТРЕТА професионално-квалификационна степен:
1. „Управление на иновациите в образователните организации“ - подходяща за всички педагогически специалисти, 215 часа;
2. „Съвременни технологии в началното образование“ - подходяща за учители от начален етап на основното образование, 225 часа, ръководител на програмата: проф. д-р Владимира Ангелова;
3. „Предучилищно образование чрез изкуство и игри“ - подходяща за детски учители, ръководител на програмата: доц. д-р Галена Иванова;
4. „STEM стратегии в училище“ - подходяща за всички педагогически специалисти в системата на училищното образование, 240 часа, ръководител на програмата: проф. д-р Желязка Райкова;
5. „Съвременни подходи в обучението по чужди езици и български език и литература в средното училище (5. - 12. клас)“ - подходяща за учители по български и чужди езици, 225 часа, ръководител на програмата: доц. д-р Златороса Неделчева- Белфанте;
Цена за всички специализации: 2 такси по 750 лв. (1 500,00 лв. общо)
Обучението стартира след сформирането на група от 12 обучаеми и не е обвързано с академичната година на ПУ.
ТУК: https://forms.gle/crb1ePn8F9w9MYSR6
може да заявите желанието си за включване в обявените по-горе специализации.
ВАЖНО!!!
След успешно приключване на обучението и защита на дипломна работа, педагогическите специалисти получават СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО-ПЕДАГОГИЧЕСКА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ.
Наличието на въпросното Свидетелство за ППС е едно от условията за присъждането на ТРЕТА ПКС.
Педагогическите специалисти могат да се обучават в програмите за професионално-педагогическа специализация дори да нямат присъдена ПЕТА и/или Четвърта ПКС. В този случай, педагогическите специалисти подават Заявление за присъждане на ТРЕТА ПКС в календарната година, последваща годината на присъждане на ЧЕТВЪРТА ПКС, в случай че продължават да работят да длъжност на педагогически специалист.
След 18.01.2024 г. ще се свържем със заявилите желание, за да ги уведомим за кои от специализациите са сформирани групи и да ги поканим за официално подаване на документи.
За контакти:
dkprps@uni-plovdiv.bg
032 261 791
Приемно време от 9:00 до 13:30 часа на всеки работен ден,
Нова сграда на ПУ, бул. България 236, ет. 1, стая 125