Големина на шрифта:
-
-
-
Схема:
-
-
-

Настройки

ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ "ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ"

Начало » Структура » Филиали » Филиал – Смолян » Новини » Представяне на книга

Представяне на книга

    
На 3 май 2017 г. в Заседателната зала на Филиала на ПУ "Паисий Хилендарски" в гр.  Смолян пред студенти и преподаватели бе представена книгата на Магдалена Манчева "Повест за училището",  издание на университетското издателство "Паисий Хилендарски" – Пловдив.

Магдалена Манчева е работила в Българското национално радио и в Българската национална телевизия. Авторка е на множество документални телевизионни филми. Има издадени единадесет художествени книги. Член е на Съюза на независимите български писатели. Пише на български и на руски език.  Победителка е в Международния конкурс ''Русская словесность зарубежья" (2014 г.), носителка е на награда «За красота и богатство на речта». Лауреат е на Международния Тютчевски конкурс и на ХV-я Международен Пушкински конкурс през 2015 г. Две нейни пиеси на руски език през 2016 г. са сред най-добрите в Международните конкурси "Литодрама" и "Баденвайлер".  Приказки на Магдалена Манчева се излъчват по програма "Христо Ботев" на БНР, а фейлетони – в предаванията на редакция "Хумор, сатира и забава" на Българското национално радио.

Доц. Русалена Пенджекова – зам.-директор на Филиала, откри срещата и предостави думата на проф. Елена Николова, която накратко представи авторката и книгата.

Главната героиня на повестта е учителка, която напуска родния си дом и отива на работа в отдалечено и непривлекателно място, само и само да има работа и реализация по специалността си. И попада в училище, в което учат деца от различни етноси. Дали ще се справи? Чии нерви ще бъдат скосени по-напред? Каква е атмосферата не само в класните стаи, а и в учителската стая, сред колегите? Имат ли те какво да си кажат? И успяват ли? Или и тук всичко е като на конвейер? Оставяш единия дневник, взимаш другия, а в междучасието разтърваваш… Какво научава учителката за селото, в което доскоро е съществувал завод за танкове? И как да се възпитават деца, чиито родители са на гурбет в чужбина, а питомците се наглеждат от баби, дядовци или роднини. Ето за това е повестта. 

Присъстващите потърсиха отговорите на част от поставените въпроси, като търсенето ще продължи в читателското усамотение с книгата.

Последна промяна на 11 Април 2018