Големина на шрифта:
-
-
-
Схема:
-
-
-

Настройки

ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ "ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ"

Начало » Прием » Чуждестранни студенти » ПРОЦЕДУРА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ГРАЖДАНИ ИЗВЪН ЕС И ЕИП » Процедура за кандидатстване за ОКС "магистър" след висше образование

Процедура за кандидатстване за ОКС "магистър" след висше образование

Условия за кандидатстване:

За обучение в ПУ „Паисий Хилендарски“ могат да кандидатстват лица, притежаващи диплома за завършено висше образование с придобита образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър“, „бакалавър“ или „магистър", както и да отговарят на допълнителните критерии, обявени за конкретната магистърска програма (ако има такива).

  1. Чуждестранните граждани могат да кандидатстват и да се обучават в Университета, както следва:
    - в изпълнение на междуправителствени спогодби за образователен, научен и културен обмен;
    - съгласно актове на Министерския съвет;
    * Чужденците, кандидатстващи по междуправителствени спогодби и съгласно актове на Министерския съвет, подават документите си в Министерството на образованието и науката и се приемат при условията и реда, определени в съответната спогодба и акт на Министерския съвет.
    - при условията на чл. 95, ал. 8 и 10 от Закона за висше образование.
  2. Чужденци могат да кандидатстват за обучение и при условията и по реда за приемане на българските граждани във висшите училища на Република България, ако:
    - имат двойно гражданство, едното от които българско, постоянно пребиваващи в страната;
    - имат статут на постоянно пребиваващи на територията на Република България;
    - имат статут на бежанци;
    * Чуждестранните граждани, които кандидатстват за обучение при условията и по реда за приемане на българските граждани, подават документите си в деканата на съответния факултет или при инспекторите, отговарящи за програмата. Сроковете за подаване на документите се определят от съответните факултети. (МАГИСТЪРСКИ ПРОГРАМИ)
  3. Чуждестранните граждани, които кандидатстват при условията на чл. 95, ал. 8 от ЗВО, подават документите си в ПУ "Паисий Хилендарски", отдел "Учебен", инспектор "Прием на чуждестранни студенти" (каб. 207, Ректорат) в срок до 13 септември в годината на кандидатстването. (Процедура по кандидатстване)
  4. Кандидати, придобили висше образование в чуждестранни висши училища, предварително преминават през процедура за признаване на дипломата за висше образование (https://uni-plovdiv.bg/pages/index/1246/)

Необходими документи:

  1. Формуляр-заявление – по образец.
    *В заявлението си кандидатите могат да посочат повече от една желана специалност и факултет, като ще бъдат класирани по реда на желанията си.
  2. Копие от документа за завършено висше образование и от приложението с оценките, легализирани, преведени на български език и заверени в съответствие с разпоредбите на международните договори на Р България с държавата, в която са издадени, а при отсъствие на такива – по общия ред за легализациите, преводите и заверките на документи и други книжа;
  3. Заповед на Ректора на ПУ „Паисий Хилендарски“ за признато висше образование, придобито в чуждестранно висше училище;
  4. Копие от диплома за средно образование, преведена на български език;
  5. Копие от валиден чуждестранен паспорт или друг официален документ за самоличност, преведени на български език;
  6. Две снимки (паспортен формат).
  7. Документ за владеене на български език, издаден от висше училище в Република България – за кандидатите, които ще се обучават на български език и няма да преминават езикова и специализирана подготовка.
    * Чуждестранните граждани, които не владеят български език, през първата година се обучават в подготвителен курс по езикова и специализирана подготовка по български език в Департамента за езиково обучение на ПУ "Паисий Хилендарски".
  8. Чуждестранните граждани, приети за студенти в Университета, могат да продължат обучението си в първи курс в специалността, в която са приети, след успешно положени изпити в подготвителния курс по езикова и специализирана подготовка по български език и специализираните дисциплини на ниво В2, съгласно Общата европейска езикова рамка.
  9. Таксите за обучение на чуждестранните студенти се определят ежегодно с постановление на Министерски съвет.
Последна промяна на 18 Юни 2024