Големина на шрифта:
-
-
-
Схема:
-
-
-

Настройки

ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ "ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ"

Начало » Структура » Филиали » Филиал – Смолян » Документи » Етичен кодекс

Етичен кодекс

ЕТИЧЕН КОДЕКС

 на работещите в ПУ "Паисий Хилендарски", Филиал - Смолян

ВСТЪПЛЕНИЕ

Професионалната етика е съвкупност от специфични нравствени норми, регулиращи поведението и взаимоотношенията между хората, които произтичат от тяхната обща професионална дейност и от спецификата на условията, в които човек е поставен от професията, която упражнява.

Във всяка професионална група съществува собствен, специфичен морал, а от степента на спазване на моралните изисквания зависи непосредственото равнище на професионализма на една или друга професионална общност.

Целта на настоящия Етичен кодекс е да съдейства за осъществяването на образователната мисия и цели на Филиала на ПУ "Паисий Хилендарски" в гр. Смолян и стимулира развитието и утвърждаването на етични норми в отношенията между преподавателите, сътрудниците и студентите, от една страна, и работещите, обучаваните и обществото, от друга страна.

Етичният кодекс на работещите в ПУ "Паисий Хилендарски", Филиал - Смолян, е съставен въз основа на Етичния кодекс на ПУ "Паисий Хилендарски" и Правилника за устройството и дейността на Филиал - Смолян (вж. чл. 119 и 120).

ОСНОВНА ЧАСТ

Общи принципни положения

Чл. 1. Почтеността, отговорността, коректността, откритостта, критичността и солидарността са принципи, върху които се организира дейността на университетската общност.

Чл. 2. Всеки, който работи във Филиала на ПУ "Паисий Хилендарски" в гр. Смолян, строго спазва законодателството на Република България и вътрешнонормативните правила на Филиала.

Чл. 3. Работещите изпълняват своите длъжностни характеристики, като се ръководят от изискването да повишават качеството на своята работа и добросъвестно и компетентно да допринасят за постигането на общите цели на Филиала и на Университета.

Чл. 4. Неизменно етично правило за представляващите университетската общност е да зачитат достойнството на личността, да не позволява дискриминация на основата на раса, пол, религия, произход или политическа принадлежност.

Чл. 5. Индивидуалните действия, свързани с осъществяваната дейност, са подчинени на корпоративните правила и норми, утвърдени от съответните академични органи.

ПРОФЕСИОНАЛНО И ЛИЧНО ПОВЕДЕНИЕ

Чл. 6. Професионалното и личното поведение на работещите във Филиала предполагат безпристрастно и безконфликтно изпълнение на задълженията и конфиденциалност.

Чл. 7. Представителите на университетската общност се съобразяват с утвърдената институционална йерархия и изпълняват прецизно решенията и заповедите на съответните органи и ръководители.

Чл. 8. Възникналите в процеса на работата проблеми се обсъждат в съответните основни звена, които предлагат адекватни решения.

Чл. 9. Професионалното и личното поведение са несъвместими с корупционни прояви от всякакъв формат.

Чл. 10. Работещите във Филиала са длъжни да се отнасят отговорно към повереното им имущество.

Чл. 11. Цялостното поведение във и извън Филиала трябва да съдейства за утвърждаване на образа на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" като модерно, конкурентноспособно и с високо качество на предлагания продукт висше училище.

КОМИСИЯ ПО АКАДЕМИЧНА ЕТИКА

Чл. 12. За спазването на Етичния кодекс и разрешаване на възникнали с приложението му казуси към Филиала се създава Комисия по академична етика(чл. 120 от Правилника за устройството и дейността на Филиал - Смолян)

(1) Ко­ми­си­ята за ака­де­мич­на ети­ка се из­г­раж­да на па­ри­тет­на ос­но­ва меж­ду за­ин­те­ре­со­ва­ни­те пре­по­да­ва­те­ли и сту­ден­ти.

(2) Ко­га­то се раз­г­леж­дат нарушения на преподаватели (или кон­ф­лик­ти­ меж­ду тях) и те не за­ся­гат ин­те­ре­си­те на сту­ден­ти­те, ко­ми­си­ята се свик­ва са­мо в нейния пре­по­да­ва­тел­с­ки със­тав.

(3) В със­та­ва на ко­ми­си­ята по ети­ка се де­ле­ги­ра по един пред­с­та­ви­тел на вся­ка ка­тед­ра и при­рав­не­ни­те ос­нов­ни зве­на. Ко­ми­си­ята се ръ­ко­во­ди от пред­се­да­тел, из­б­ран из­меж­ду нейни­те чле­но­ве-пре­по­да­ва­те­ли.

(4) Ман­да­тът на ко­ми­си­ята съ­от­ветс­т­ва на ман­да­та на ор­га­ни­те на уп­рав­ле­ние на Фи­ли­ала.

(5) Ко­ми­си­ята се свик­ва от нейния пред­се­да­тел на ос­но­ва­та на пос­тъ­пи­ла жал­ба от стра­на на за­ин­те­ре­со­ван пре­по­да­ва­тел или сту­дент най-къс­но 10 дни след пос­тъп­ва­не на жал­ба­та.

(6) Ко­ми­си­ята при­ема рег­ла­мент за за­поз­на­ва­не, про­уч­ва­не и из­яс­ня­ва­не на всич­ки об­с­то­ятел­с­т­ва, свър­за­ни с на­ру­ше­ни­ето (въз­ник­на­ли­ят кон­ф­ликт) пре­ди об­съж­да­не­то му на ней­но за­се­да­ние.

(7) По пре­цен­ка на ко­ми­си­ята раз­ре­ша­ва­не­то на кон­ф­лик­та мо­же да бъ­де вне­се­но за раз­г­леж­да­не във ФС.

(8) Ре­ше­ни­ята на ко­ми­си­ята имат пре­по­ръ­чи­те­лен ха­рак­тер, взе­мат се с кон­сен­сус и те не мо­гат да на­ру­ша­ват ака­де­мич­ни­те пра­ва и сво­бо­ди.

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 13. Етичният кодекс подлежи на развитие и усъвършенстване.

Чл. 14. Всички предложения за тълкуване и промени в този кодекс се изпращат в писмена форма до Комисията по етика.

Чл. 15. Предложения за промени и допълнения в Етичния кодекс могат да бъдат внесени директно за разглеждане от Общото събрание.

Чл. 16. Промени в този кодекс може да прави само Общото събрание на Филиала.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ ПРАВИЛА

Чл. 17. Ръководителите на основните звена запознават новопостъпващите на работа във Филиала с настоящия Етичен кодекс.

Чл. 18. Отклонението от нормите на настоящия Етичен кодекс води до дисциплинарни санкции, предвидени в Правилника за устройството и дейността на Филиал - Смолян и законодателството на Република България.

 

Последна промяна на 14 Април 2021