Големина на шрифта:
-
-
-
Схема:
-
-
-

Настройки

ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ "ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ"

Начало » Структура » Филиали » Филиал – Смолян » Научна дейност » Програми и проекти » Програми и проекти (2007-2008 г.)

Програми и проекти (2007-2008 г.)

По програма Сократ - Еразъм се осъществява преподавателски и студентски обмен с Университета "Мария Кюри - Склодовска" - Люблин, Полша, с Тракийския Демокритов университет - Комотини, Гърция, и с Тракийския университет - Одрин, Турция. Подписани са нови договори по програма Еразъмза преподавателски и студентски обмен с трите университета до 2013 г.

В началото на учебната 2007-2008 година във Филиала пристигнаха 4 полски студенти за 4-месечно обучение по програма Еразъм за студентски обмен. На 13 и 14 ноември проф. Петър Сотиров от Университета "Мария Кюри-Склодовска" в Люблин, Полша, посети Филиала и изнесе пред студенти от специалностите БЕАЕ и БЕИ лекция на тема "Социолингвистични подходи в ономастичните изследвания".

През втория семестър 6-ма студенти от Филиала проведоха 4-месечно обучение в университетите в Полша, Гърция и Турция по тази програма (3 студенти - в полския университет, 2-ма - в университета в Одрин и 1 - в Комотини, Гърция).

През учебната 2007-2008 г. общо 6 преподаватели от Филиала реализираха преподавателски обмен в трите чуждестранни университета в Люблин, Комотини и Одрин. Месец май бе периодът на преподавателските мобилности. От 5 до 10 май доц. д-р Ваня Кръстанова и доц. д-р Елена Николова изнесоха лекции по съвременен български език пред студенти балканисти в Департамента по езици, литератури и култури на страните от Черноморския регион при Тракийския Демокритов университет в Комотини, Гърция.

 
От 12 до 17 май още 4 преподаватели осъществиха предвидения обмен по програма "Еразъм". Доц. д-р Нина Герджикова и гл. ас. д-р Силвия Младенова изнесоха лекции пред студенти от Педагогическия факултет при Тракийския университет в Одрин, Турция.
Гл. ас. д-р Петя Карамфилова и гл. ас. д-р Мирослав Михайлов проведоха занятия със студенти българисти в Университета "Мария Кюри-Склодовски" в Люблин, Полша и участваха в Четвъртата международна научна конференция на тема "Кирил и Методий в езика, литературата и културата на славяните", организирана от полския университет.
Катедра „Туризъм и икономика" при Филиала бе партньор в гръцко-български проект по програма INTERREGG-ІІІA PHARE CBC Greece - Bulgaria с идентификационен № 1382, водеща организация е ТРАКИЙСКИЯТ ДЕМОКРИТОВ УНИВЕРСИТЕТ, Департамент по международни икономически отношения - Комотини - Гърция. В рамките на проекта във Филиала на ПУ „Паисий Хилендарски" гр. Смолян се осъществи обучение от гръцки лектори на студенти от специалностите „Маркетинг" и  „Туризъм" по теми, свързани със съвременната глобализация и регионалните особености на балканските икономики. Център на разглежданата проблематика бе развитието на малкия и средния бизнес и предприемачеството в Южна България (в частност Смолянска област) и Северна Гърция. Лекциите се осъществиха на 4 етапа - от 17.03.2008 г. до 16.05.2008 г. На обучението присъстваха представители от малкия и средния бизнес в региона, представители на местните власти и неправителствени организации. След приключване на обучението ще бъде издаден сборник на български и гръцки език, включващ лекции и материали, който ще бъде разпространен в университети, предприятия от бизнеса, управленски структури на местните власти от двете страни на границата. Заключителната среща за приключване на съвместната програма с брифинг за журналисти се проведе на 02.06.2008 г. в град Смолян. Този проект допринася не само за обогатяване познанията на студентите, но има своите ползи за очертаване на новите тенденции в трансграничното икономическо сътрудничество между България и Гърция в обхвата на Родопите.
За пети път от 2 до 10 август Филиалът на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" в Смолян бе домакин на Международната школа по български език и култура, чийто организатор е Департаментът по езиково обучение при СУ "Св. Климент Охридски". Филиалът е съорганизатор на изнесената програма в рамките на 8 дни, която включва освен обучение по практически български език и лекции за културно-историческото наследство, родопския песенен фолклор и родопския диалект, както и опознавателни екскурзии и походи в региона. Тазгодишните участници в школата са преводачи в Европейския парламент в Люксембург, един от тях е журналист в Брюксел.
Последна промяна на 05 Април 2018