Големина на шрифта:
-
-
-
Схема:
-
-
-

Настройки

ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ "ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ"

Начало » Прием » Кандидатстудентска кампания 2024 г. » Характеристика на специалности » Юридически факултет » Право

Право

Професионално направление: Право

Образователно-квалификационна степен: магистър

Професионална квалификация: юрист

Срок на обучение: 10 семестъра (5 години) 

Форма на обучение: редовна

Балообразуване: вж. Приложение № 1

     

      Правото е университетска специалност. Обучението обхваща следните основни дисциплини: теория и история на правото, конституционно право, административно право, финансово право, гражданско право, търговско право, наказателно право, международно право, граждански и наказателен процес. Наред с тях се преподават и допълнителни дисциплини, които осигуряват специализация в областта на правото. Целта на обучението е да се подготвят квалифицирани юристи чрез усвояване на комплекс от теоретични правни знания, знания за практиката по прилагане на нормативните актове и придобитите умения по тълкуване и прилагане на правото. Студентите се запознават с принципите и характера на българската правна система, с правото на Европейския съюз, както и с тенденциите в развитието на основните правни системи.. Обучението се извършва под формата на лекции, семинарни занятия, правни клиники и стажове в общините, прокуратурата и съда. Преподаването се води от висококвалифицирани специалисти – хабилитирани и нехабилитирани учени и практикуващи юристи.

      Срокът на обучение е 5 години. Завършилите успешно, след като положат  държавни изпити, получават диплома за висше образование, с която придобиват професионална квалификация „юрист“ за образователно-квалифика­цион­ната степен „магистър по право“.

      Завършилите висше юридическо образование придобиват юридическа правоспособност след провеждане на стаж и полагането на изпит, организиран от Министерството на правосъдието. Те могат да работят като съдии, адвокати, прокурори, следователи, юрисконсулти и юридически съветници или експерти в държавните и местните органи и организации, в търговски дружества, в неправителствени организации и др. Не на последно място, те могат да работят и като нотариуси, арбитри, съдия-изпълнители, както и да заемат други длъжности, за които се изисква юридическо образование.

Последна промяна на 26 Януари 2023